20 травня 2025
Мінінфраструктури спільно з Мінцифри було презентовано початок роботи Державного реєстру майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією Російської Федерації (надалі – Реєстр) .
Створення та функціонування Реєстру передбачено Порядком подання інформаційного повідомлення про пошкоджене та знищене нерухоме майно внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією Російської Федерації, затвердженого Постановою КМУ №380 від 26.03.2022 р. «Про збір, обробку та облік інформації про пошкоджене та знищене нерухоме майно внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією Російської Федерації» (з наступними змінами та доповненнями).
Реєстр представляє собою єдину базу даних для забезпечення збору, накопичення, обліку, обробки, зберігання та захисту інформації про усю житлову, транспортну та соціальну інфраструктуру, яка постраждала внаслідок військової агресії Російської Федерації проти України.
Об’єктами Реєстру є інформація про:
Особа може подати інформаційне повідомлення для внесення відповідної інформації щодо такого майна до Реєстру через:
Інформація, внесена до Реєстру є відкритою і загальнодоступною (крім персональних даних). Будь-яких строків, протягом якого інформація про пошкодження або знищення нерухомого майна має бути внесена до Реєстру, наразі не встановлено.
Варто зазначити, що на даному етапі Реєстр є лише інструментом для збору та систематизації інформації щодо пошкодженого та знищеного майна. Проте, в подальшому інформація з Реєстру потенційно може використовуватись для цілей розрахунку та виплати компенсацій за пошкодження та знищення об’єктів нерухомого майна, після того як буде запроваджений відповідний правовий механізм, якого, наразі, не існує.
З огляду на все вищевикладене, у разі наявності пошкодження або знищення майна підприємства внаслідок бойових дій, радимо подати відповідне інформаційне повідомлення до Реєстру з метою фіксації фактів такого пошкодження або знищення.
Розроблення та впровадження Реєстру пошкодженого та знищеного майна здійснюється Міністерством інфраструктури у співпраці з Міністерством цифрової трансформації та Міністерством розвитку громад та територій. Проект реалізується за підтримки USAID / UK aid проекту «Прозорість та підзвітність у державному управлінні та послугах/TAPAS».
Міністерством розвитку громад, територій та інфраструктури спільно з Міністерством цифрової трансформації України за підтримки проєкту USAID Ukraine – USAID Україна TAPAS Project/Прозорість та підзвітність у держуправлінні та послугах розроблено послугу єВідновлення
Електронна публічна послуга єВідновлення https://erecovery.diia.gov.ua// – це програма компенсацій за пошкоджене та знищене житло. Старт програми єВідновлення відбувся у 2023 році і наразі її функціонування дозволяє постраждалим отримати грошові компенсації для проведення поточних та капітальних ремонтів та у формі житлового сертифіката, завдяки якому доступна купівля нового житла за повністю зруйноване. Також доступна можливість подачі заяв для надання компенсації для відбудови на власній земельній ділянці.
Покрокова інструкція для користувачів “Як отримати грошову компенсацію за знищене житло”.
Посилання на зміни у НПА
ЕТАП 1: Отримання першого траншу (50%)
Що потрібно зробити:
Після подання повідомлення інформація автоматично потрапляє до ЄДЕССБ.
❗️Увага! Подати повідомлення про проміжну верифікацію можна лише після використання не менше 90 % коштів першого траншу.
ЕТАП 2: Отримання другого траншу
Що потрібно зробити:
Виконавцями можуть бути:
⚠️ Без цього дані не будуть доступні для перевірки, і ви не зможете пройти проміжну верифікацію.
Увага! Перш ніж подавати повідомлення на проміжну верифікацію, переконайтесь, що ви не лише придбали матеріали, а й фактично розпочали будівництво. Витрат лише на матеріали — недостатньо.
📌Увага! У разі залучення додаткових коштів витрати на виконання робіт можуть перевищувати суму першого траншу — це не впливає на прийняття рішення, якщо все підтверджено документально.
ЕТАП 3: Завершення будівництва
Що потрібно зробити:
Якщо ваш обʼєкт:
❗️Увага! Подати декларацію або сертифікат може виключно Замовник будівництва. Подання документів атестованими особами наразі неможливе.
За результатами перевірки приймається фінальне рішення щодо підтвердження завершення будівництва та складає акт кінцевої верифікації.
Повідомлення про завершення будівництва після завершення будівництва потрібно обовʼязково подати, щоб пройти перевірку Комісією. Без цього компенсація вважається незавершеною, і використання коштів не буде підтверджено.
За нормами Постанови КМУ №359 від 31.03.2025, якщо кошти використано не за призначенням або не підтверджено їх використання — їх доведеться повернути в повному обсязі.