10 січня 2025
На черговій зустрічі «Діалог влади та бізнесу» мова йшла про метрологічне забезпечення діяльності підприємств та установ.
Питання досить актуальне. На часі глобалізація метрології – розвиток міжнародної торгівлі вимагає узгодженості вимірювань. Постійно підвищуються вимоги до якості продукції, збільшується конкуренція. Точність вимірювання має значення й для ефективного використання матеріальних, енергетичних ресурсів. Тому виробники приділяють значну увагу підвищенню якості метрологічного забезпечення.
«В умовах сучасних технологій виробництва важливим є дотримання достовірності та точності вимірювання на всіх етапах технологічного процесу. Це гарантує безпечність та належну якість продукції, що випускається», – наголосив перший заступник голови Чернігівської ОДА Костянтин Мегем.
«Метрологічне забезпечення є невід’ємною частиною сучасного виробництва і забезпечує єдність, точність вимірювання та достовірність отриманих результатів. Перспективи його розвитку перебувають у нерозривному зв’язку зі зростаючими вимогами до якості продукції», – каже директор Чернігівської філії ДП «Київоблстандартметрологія» Руслан Остапенко.
Повірка та калібрування засобів вимірювальної техніки (ЗВТ) – один із ключових напрямів діяльності Чернігівської філії ДП «Київоблстандартметрологія».
Сфера законодавчо регульованої метрології охоплює 13 видів діяльності, які стосуються торгівлі, охорони здоров’я та безпеки, захисту довкілля, роботи правоохоронних органів. Також законодавством визначено перелік засобів вимірювальної техніки, які є обов’язковими до повірки. За її результатами замовник отримує відповідне свідоцтво або довідку про непридатність.
Калібруванню ж можуть підлягати ЗВТ, які використовуються як у сфері законодавчо регульованої метрології, так і поза нею.
На відміну від повірки, калібрування є добровільною процедурою. Після калібрування замовник отримує сертифікат і самостійно приймає рішення про використання засобу.
Варто зазначити, що навіть у зв’язку з цифровізацією діяльність згаданої установи не втратить актуальності.
«Наше підприємство – потужний центр, яким залишиться і в майбутньому. Я впевнений, що жодних змін у реформуванні, тим більше у припиненні діяльності на території області нашого центру і жодних передумов для цього наразі немає. Ми продовжуємо розвиватись, рухатись вперед та залучати нових клієнтів», – переконує Руслан Остапенко.
«Через малу обізнаність суспільство не дуже розуміється на сфері технічного регулювання. Тому нашу роботу часто сприймають як дозвільний документ. Але це не так. Ми стараємось, щоб повірка була механізмом підтримки справедливості та надійності вимірювань у реальному секторі економіки. І забезпечуємо це шляхом неупередженої діяльності наших повірочних лабораторій», – зауважила головний метролог Чернігівської філії ДП «Київоблстандартметрологія» Лариса Кравченко.
Про основні аспекти метрологічного законодавства та проведення перевірок розповіла начальниця відділу ринкового та метрологічного нагляду ГУ Держпродспоживслужби в Чернігівській області Юлія Прокопенко:
«Наше основне завдання – перевіряти чи правильно на підприємствах використовуються засоби вимірювальної техніки, а також контролювати чи повірені вони».
На період воєнного стану діє заборона на проведення планових метрологічних перевірок. Проте проводяться позапланові у сфері ЖКГ (при нарахуванні розрахунків водовідведення, водо-, тепло- та газопостачання тощо).
Переглянути інформацію про те, чи пройшов ЗВТ повірку можна на сайті https://serrp.info/.
Також у разі виникнення питань з приводу проведення перевірки можна звертатись до ГУ Держпродспоживслужби в Чернігівській області за номером (0462) 678-200.
Регіональна платформа «Діалог влади та бізнесу» працює в межах ініціативи Президента України Володимира Зеленського. Наступна зустріч відбудеться за тиждень.
Департамент інформаційної діяльності та комунікацій
з громадськістю Чернігівської обласної військової адміністрації