back

Запитуйте - відповідаємо

09 серпня 2022

 

Чи може пенсіонер отримувати виплату за кордоном, якщо виїхав на постійне місце проживання?

Пенсію можна отримувати якщо в країні, де перебуває пенсіонер, укладена міжнародна угода чи договір з Україною.

Для цього пенсіонеру потрібно звернутись до органу соцзахисту держави перебування щоб перевести українську пенсію на рахунок за кордон.

Якщо угоду/договір не укладено з країною, де перебуває пенсіонер, то виплата пенсії припиняється на весь період перебування особи за кордоном.

 

У листопаді 2022 року мені виповниться 60 років. Підкажіть, будь ласка, коли вигідніше подавати заяву до Пенсійного фонду – одразу чи на початку 2023 року?

– Для визначенні заробітної плати, яка враховується при обчисленні пенсії, застосовується середня заробітна плата в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Якщо середня заробітна плата, яка буде визначена за 2020-2022 роки, виявиться вищою, ніж заробітна плата яка визначена за 2019-2021 роки (10 846,37 грн), за призначенням пенсії вигідніше буде звертатися на початку 2023 року. При цьому, за призначенням пенсії бажано звернутись в тримісячний термін з дати права.

 

– Як отримати пенсійні послуги (консультації) дистанційно?

– В умовах війни отримання пенсійних послуг онлайн є дуже актуальним. Нагадуємо, що в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Чернігівській постійно працюють гарячі телефонні лінії сервісних центрів за якими дистанційно можна отримати відповіді на питання пенсійного забезпечення.

Ознайомитися з списком телефонів можна на сторінці Головного управління у соціальній мережі Фейсбук.

Крім цього, можна отримати послуги дистанційно, без особистих візитів через вебпортал електронних послуг ПФУ. Для цього необхідно лише зареєструватися на вебпорталі електронних послуг ПФУ portal.pfu.gov.ua. Там, зокрема, можна ознайомитися з електронними матеріалами власної пенсійної справи і тримати  зв'язок безпосередньо з Пенсійним фондом: надіслати заяву на перерахунок, запитання щодо призначеної пенсії тощо. 

- Який порядок призначення пенсії по інвалідності?

- Повна або часткова втрата здоров’я дає людині право на отримання статусу непрацездатного (обмежено працездатного) і оформлення пенсії по інвалідності. Пенсія по інвалідності призначається незалежно від того, коли настала інвалідність, а її розмір залежить від отриманої групи інвалідності.

В осіб, яким призначено I групу інвалідності, розмір пенсії становить 100% розміру пенсії за віком. При цьому для призначення пенсії необхідно мати страховий стаж від 1 до 10 років, залежно від віку, в якому людину визнано інвалідом.

Розмір пенсій в осіб з II групою інвалідності становить 90% пенсії за віком. Необхідний страховий стаж при цьому – 1-14 років.

Особи з III групою інвалідності отримують 50% пенсії за віком при наявності 1-14 років страхового стажу.

У таблиці нижче можна дізнатися точний страховий стаж, необхідний для призначення пенсії по інвалідності, залежно від віку, в якому людину визнали інвалідом:

Подати документи для призначення пенсії по інвалідності можна як офлайн – звернувшись, до будь-якого сервісного центру Пенсійного фонду, так і онлайн – на вебпорталі електронних послуг ПФУ.

Які документи потрібні для оформлення пенсії по інвалідності?

1. Письмова заява про призначення пенсії

2. Паспорт або свідоцтво про народження (для дітей). Якщо у вас ID-паспорт, потрібна ще довідка про реєстрацію місця проживання, яку видають разом з паспортом.

3. РНОКПП (реєстраційний номер облікової картки платника податків).

4. Трудова книжка або інші документи, які підтверджують стаж + відомість про заробітну плату.

5. Документи, що засвідчують особливий статус особи (наприклад: довідка з МСЕК, посвідчення особи з інвалідністю внаслідок війни).

6. Фотографія (необхідна для оформлення пенсійного посвідчення).

Для військовослужбовців строкової служби, до заяви для оформлення пенсії по інвалідності потрібно ще додати:

– свідоцтво про хворобу, видане та завірене військовим комісаріатом за місцем зняття військовослужбовця з військового обліку, або довідка військово-лікарської комісії (копія).

Якщо інвалідність настала після звільнення з військової служби, то до заяви для призначення пенсії потрібно додати:

– довідку військового комісаріату про проходження військової служби із зазначенням дати призову, дати і підстави звільнення з військової служби + висновок МСЕК про те, що інвалідність пов’язана з проходженням військової служби.

 

Вже протягом тривалого часу не можу отримати пенсійне посвідчення. Що відбувається?

 

Як повідомила начальник Управління обслуговування громадян Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області Світлана Симанчук Постановою  Правління Пенсійного фонду України «Про порядок оформлення, виготовлення та видачі документів, що підтверджують призначення особі пенсії», зокрема, передбачається, що пенсійні посвідчення виготовляються на підставі заяви на виготовлення пенсійного посвідчення особи, якій призначено пенсію, що подається до територіального органу Пенсійного фонду України за місцем перебування особи на обліку як одержувача пенсії.

 

Пенсійний фонд України на підставі відомостей, отриманих від територіальних органів Фонду, забезпечує у двотижневий строк виготовлення паперових посвідчень та ведення обліку їх виготовлення. 

 

Передавання посвідчень здійснюється від Пенсійного фонду України головними управліннями Пенсійного фонду України в областях не рідше ніж двічі на місяць, від головних управлінь підвідомчим їм управлінням Фонду не пізніше ніж у дводенний строк з моменту їх отримання.

 

Як отримати пенсійні посвідчення?

Видача пенсійних посвідчень здійснюється зазначеним у заяві територіальним органом Пенсійного фонду України.

Тож для занепокоєння немає підстав. Пенсійні посвідчення одержувачі пенсій отримають у призначений строк.

 

За матеріалами Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області

 

вапр
ууц
цуе
еку
паврва