back

14 серпня 2015

Відділення НСПП в Чернігівській області занепокоєне погіршенням стану соціально-трудових відносин на підприємствах, в установах та організаціях області


Одними з основних передумов розвитку України є соціальна злагода, громадянський мир, стабільний розвиток соціального діалогу та забезпечення прав найманих працівників.

В умовах, коли наше суспільство переживає непростий час: негативні наслідки економічної кризи в багатьох галузях економіки, складні соціальні проблеми, ефективний захист трудових і соціально-економічних прав людини праці надзвичайно актуальний.

В основі предмета трудового права являються трудові відносини найманої праці. Вони виникають в результаті прийняття на роботу працівника на підставі укладання трудового договору або інших подібних йому форм. Відносини, що настають за фактом укладання трудового договору, є основою предмета, його ядром. Порушення сторонами соціально-трудових відносин законодавства про працю призводить до негативних наслідків: до конфліктної ситуації або колективного трудового спору. Природа конфлікту передбачає не тільки причини його виникнення, але й умови, при яких він виникає та існує. Однією з умов конфлікту є його учасники (сторони). В обов’язковому порядку в будь-якому конфлікті існують як мінімум дві сторони.

Відділення НСПП в Чернігівській області за роки своєї діяльності має напрацьований певний досвід співпраці з обкомом профспілки, галузевими обкомами профспілок, профспілковими організаціями, органами державної виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, позаштатними інституціями з питань соціально-трудових відносин на підприємствах, установах, організаціях області. Для забезпечення цього завдання Відділення проводить вивчення та аналіз стану соціально-економічних, соціально-трудових відносин на підприємствах, установах, організаціях області з метою своєчасного виявлення відхилень від нормального функціонування і розвитку соціально-трудових явищ та на цій основі здійснює комплекс заходів щодо сприяння поліпшенню трудових відносин, запобігання виникненню колективних трудових спорів, їх прогнозування та сприяння їх вирішенню, вироблення рекомендацій щодо стабілізації стану соціально-трудових відносин. При виявленні загострення стану соціально-трудових відносин в трудових колективах області Відділення вживає всіх можливих заходів для сприяння їх врегулювання на доконфліктній стадії розвитку. А якщо всі застосовані заходи не дали належного результату, та призвели до виникнення колективного трудового спору (конфлікту), то результативність та своєчасність вирішення його у значній мірі залежить від належного реагування роботодавця, уповноваженої ним особи на вимоги найманих працівників при врегулюванні розбіжностей між сторонами соціально-трудових відносин, залучення до їх врегулювання зацікавлених органів, використання усіх дозволених законодавством засобів та можливостей для врегулювання конфліктів.

Аналізуючи стан соціально-трудових відносин на підприємствах, установах, організаціях області на теперішній час, необхідно звернути особливу увагу на те, що основними конфліктогенними чинниками, які найчастіше призводять до загострення стану соціально-трудових відносин залишається значна і довготривала заборгованість із виплати заробітної плати, незабезпечення належних та безпечних умов праці, невиконання положень колективних договорів, низький рівень оплати праці, тощо. Саме наявність заборгованості із виплати заробітної плати призвела до дестабілізації та загострення соціально-трудових відносин на наступних підприємствах:

- філія «Варвинський райавтодор» (смт.Варва);

- ДКП «Готель «Словянський» (м.Новгоро-Сіверський);

- КП «Благоустрій» (смт.Короп);

- філія «Коропський райавтодор» (смт.Короп);

- ТОВ ПВК КБ «Пожспецмаш (м.Прилуки);

- ПАТ «Завод Будмаш» (м.Прилуки);

- Прилуцька нафтогазгеологія (м.Прилуки);

- Ніжинська нафтогазгеологія (м.Ніжин);

- ПрАТ «Завод «Ніжинсільмаш» (м.Ніжин);

- КП «Ніжинське управління водопровідно-каналізаційного господарства» (м.Ніжин»);

- ПАТ «Ріпкинське АТП-17444» (смт.Ріпки);

- ТОВ «Придніпров’є» (смт.Ріпки);

- КП «Водоканал» (смт.Ріпки) тощо.

Також останнім часом почастішали випадки загострення стану соціально-трудових відносин в закладах і установах освіти, культури, охорони здоров’я.

Викликає особливе занепокоєння Відділення факт неможливості належного та своєчасного реагування на загострення стану соціально-трудових відносин на підприємствах, на яких під впливом об’єктивних та суб’єктивних факторів мають місце порушення трудових прав та соціально-економічних інтересів сторін соціально-трудових відносин, коли соціально-економічне становище найманих працівників та порушення їх трудових прав стало предметом обговорення в трудовому колективі, а інформація про такі порушення не вийшла за межі обговорення та за межі підприємства. Нерідко призводить до виникнення конфлікту наявність заборгованості із виплати заробітної плати, яка як правило викликає невдоволення працівників, проте у статистичній звітності підприємства не відображена, та позбавляє Відділення кваліфікованого та юридично обґрунтованого правового супроводу вирішення розбіжностей між сторонами соціально-трудових відносин.

Відділення НСПП в Чернігівській області пропонує звертатися з питань виникнення розбіжностей між сторонами соціально-трудових відносин, їх дестабілізації та загострення, виникнення колективних трудових спорів (конфліктів), проведення акцій соціального протесту за адресою: м. Чернігів, вул. П’ятницька 39, к. 909.



Максименко М.В.,
в.о.начальника відділення Національної служби посередництва
і примирення в Чернігівській області.

вапр
ууц
цуе
еку
паврва