02 грудня 2024
Чергова зустріч «Діалог влади та бізнесу» була присвячена підтримці ветеранів.
«Тема дуже важлива, враховуючи, що кількість ветеранів війни постійно збільшується. Ми ж маємо якісно реінтегрувати їх у цивільне життя. «Рівний рівному», з належною повагою та увагою – таким повинно бути ставлення до ветеранів війни», – наголосив заступник голови ОДА Іван Ващенко.
До заходу онлайн долучилися близько пів сотні учасників, зокрема представниця Мінветеранів Олена Терещенко. Вона наголосила, що економічно незалежний ветеран – свідчення здорової атмосфери у громаді й державі загалом. У зв’язку з цим міністерство втілює низку ініціатив, зокрема, через програми Українського ветеранського фонду, що діє при Мінветеранів.
Так, цього року Український ветеранський фонд провів уже три конкурси, спрямовані на підтримку підприємницької діяльності ветеранів / ветеранок та членів їхніх родин. Кількість переможців на отримання державного гранту – 177 (за період існування Фонду – з 2022 року – 384).
«Головне – подати свою ідею і не боятися представляти її загалу. Насправді все дуже просто. Адже необхідні документи можна подати онлайн», – ділиться досвідом підприємець – ветеран з Корюківки Денис Мостович.
Він отримав близько 1,5 млн грн гранту від Українського ветеранського фонду на розвиток власної ковальської справи. Кошти спрямував на облаштування приміщення та купівлю обладнання. Наразі планує створити робоче місце для спеціаліста з 3D-моделювання. Денис переконує, що умови участі у конкурсі прості. Труднощі ж виникають із трактуванням законодавчих норм.
Олена Терещенко розповіла і про інформаційно-іміджеву програму Мінветеранів «Створено Захисниками», долучившись до якої ветерани-підприємці можуть просувати свою продукцію у великих торговельних мережах під відповідним брендом. До слова, три підприємства з Чернігівської області вже долучилися до ініціативи. Детальніше про умови та перелік необхідних документів – за цим посиланням.
Крім того, відбуваються зміни на законодавчому рівні. У першому читанні ВРУ підтримала законопроєкт про ветеранське підприємництво. Цей документ визначає принципи державної політики у названій сфері, встановлює види та форми держпідтримки ветеранського бізнесу тощо. Мінветеранів також працює над державною програмою щодо часткового чи повного відшкодування вартості навчання учнів – членів родин ветеранів, які навчаються за контрактом (а це – близько п’яти тисяч осіб).
Важливий аспект – співпраця бізнесу та громадських організацій у сфері підтримки ветеранів.
«Існує думка, що ветерани не хочуть працювати. Це не так, бо ветерани не хочуть працювати за копійки. Це насамперед – про повагу і гідність. До нас за допомогою у працевлаштуванні звертається дуже багато людей. Ми як невеликий центр зайнятості – спілкуємося і з роботодавцями, і з ветеранами. Багато підприємців хочуть працевлаштувати саме ветерана», – зазначила керівниця громадської організації «Ветеранська спільнота України «Серцевір» Вікторія Калмикова, додавши, що деякі підприємства вже зараз створюють власні програми для заохочення ветеранів, як-от Чернігівська броварня «AB InBev Efes Україна».
Зазначимо, що ветеран може опанувати нову професію або підвищити кваліфікацію, скориставшись послугами служби зайнятості. Наприклад, отримати ваучер на навчання за однією зі 155 професій та спеціальностей із затвердженого Мінекономікою переліку і здобути як робітничий фах, так і вищу освіту. Вартість ваучера – понад 30 тисяч гривень.
Щодо грантових програм: «Власна справа» – мікрогрант у розмірі від 75 тис. до 250 тис. грн; «Грант для ветеранів та членів їхніх сімей» – грант ветерану на бізнес до 1 млн грн, членам їхніх сімей (чоловіки, дружини) – до 500 тис. грн.
Заяву та бізнес-плани необхідно подавати через портал Дія. Остаточне рішення – за Державним центром зайнятості.
Як відкрити власну справу – розібратися у питанні ветерану допоможуть в регіональних офісах «Зроблено в Україні», що працюють у Чернігові та Прилуках.
Необхідну інформацію можна отримати, зокрема, і в центрі бізнес-консультування у Чернігові, який відкрила ГО «Ліга ділових та професійних жінок України» за підтримки міжнародних партнерів
«Як громадський сектор, так і держава пропонує ветеранам та членам їхніх родин широкий спектр послуг. Варто лише визначитися з нішею, де можна себе реалізувати», – резюмував Іван Ващенко і додав, що з додатковою інформацією завжди допоможе профільний відділ облдержадміністрації.
Регіональна платформа «Діалог влади та бізнесу» працює в межах ініціативи Президента України Володимира Зеленського. Наступна зустріч відбудеться за тиждень.
Департамент інформаційної діяльності та комунікацій
з громадськістю Чернігівської обласної військової адміністрації