25 листопада 2024
У воєнний час надважливим є реагування на нові виклики та формування стійкості українського суспільства. Тому перша леді України Олена Зеленська ініціювала національну програму психічного здоров’я та психосоціальної підтримки.
Днями відбулось засідання Міжвідомчої координаційної ради з питань охорони психічного здоров’я та надання психологічної допомоги особам, які постраждали внаслідок збройної агресії російської федерації проти України. До участі доєднались міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко, заступниця керівника Офісу президента України Ірина Верещук, представники обласних військових адміністрацій.
Про впровадження Всеукраїнської програми ментального здоров’я «Ти як?» на Чернігівщині під час засідання розповіла заступниця голови ОДА Жанна Шерстюк.
Чернігівщина – регіон, який має досвід окупації та бойових дій на своїй території. Програма дає відповідь на головне питання сьогодення – як відновити життя людей під час війни та в післявоєнний час. Його вирішення потребує комплексного підходу.
Тому під егідою Координаційного центру психічного здоров’я КМУ в області створено Координаційний центр підтримки цивільного населення, який став майданчиком об’єднання хедлайнерів соціально-гуманітарної сфери та неурядових громадських організацій.
Відповідно до викликів, пов’язаних із психічним здоров’ям та психосоціальною послугою, та можливих шляхів їх подолання в регіоні сформувалась модель екосистеми сервісів та послуг.
«Запит на соціальні послуги щороку зростає. Це характерна риса не лише для Чернігівщини, а й для України загалом. Відповіддю на це є впровадження нових послуг та модернізація вже наявних з урахуванням потреб населення в психологічній підтримці. Флагманами на цьому шляху є центри життєстійкості; ветеранські простори; простори для людей літнього віку, жінок, сервіси для дітей з інвалідністю. Тут ми поєднуємо ресурси держави, громади, неурядового сектору», – зазначила Жанна Шерстюк та додала, що для швидкого і безбар’єрного доступу до інформації в області впроваджена інтерактивна мапа.
Важливим напрямом роботи є підготовка медичних працівників за програмою mhGAP. Так, майже дві тисячі лікарів та медсестер первинної ланки та близько тисячі лікарів та трьох тисяч медичних сестер спеціалізованої – вже пройшли навчання. Наразі 99 % закладів первинки Чернігівщини законтрактовані за відповідним пакетом НСЗУ.
Значна частина зусиль приділяється сфері освіти.
«Діти – одна з найбільш вразливих категорій. Вони бачили війну, відчули її жахи», – каже заступниця голови ОДА.
Минулого навчального року розпочалось впровадження курсу для шкільних психологів та соціальних педагогів, розробленого провідними науковцями вишів області. Його мета – запобігання соціально-деструктивним формам поведінки дітей та підлітків. А ще минулоріч започатковано обласний конкурс відеоробіт серед школярів «Я – ОК».
Крім того, використовуються всі можливості для того, щоб просто і доступно пояснити дітям психологічну гігієну і навички піклування про себе в шкільних автобусах та укриттях.
Також програма ментального здоров’я «Ти як?» активно впроваджується на локаціях центрів зайнятості, активних парків, бібліотечних просторів, молодіжних хабів тощо. Для об’єднання надавачів та отримувачів послуг в області проводять Дні спільнодії.
Нещодавно на Чернігівщині прийнято обласний план заходів на 2024-2025 роки. Стратегічний документ є результатом спільної роботи ОВА, органів місцевого самоврядування, неурядового сектору та об’єднує ключові заходи для узгодження дій на рівні області.
«Маємо успішні кейси у кожній із ланок екосистеми. Успішний досвід ми показуємо решті громад і на конкретних прикладах доводимо ефективність та виправданість людиноцентричної політики. Значна частина громад реалізує повний цикл послуг з психосоціальної підтримки на своїх територіях», – підсумувала Жанна Шерстюк.
Департамент інформаційної діяльності та комунікацій
з громадськістю Чернігівської обласної військової адміністрації